Kowale dla Ukrainy

Kowale byli zawsze potrzebni, na początku wytwarzali przedmioty ułatwiające codzienne życie i zdobywanie pożywienia. Wykuwali noże, narzędzia rolnicze, podkowy, gwoździe i zawiasy do budowy domów.

Kiedy nadchodził czas wojny kuli miecze i zbroje. Z czasem Kowalstwo zyskało nie tylko wymiar praktyczny , ale stało się sztuką która zaklinała martwą stal w piękno.

Kiedy potrzeba głodu, przetrwania i schronienia była zaspokojona kowale wykuwali ozdoby, dekoracje i rzeźby – stali się artystami.

Miasto Ivano-Frankiwsk jest dla naszej wspólnoty Kowali szczególnym miejscem, od wielu lat odbywa się tam międzynarodowy festiwal sztuki kowalskiej, dający możliwość spotkania się i dzielenia tym pięknem i radością płonących palenisk i odgłosów młotków.

W każdym zakątku miasta można było oglądać kunszt zarówno największych mistrzów z całego świata jak i początkujących kowali. Niestety w tym roku zamiast ognia sztuki i dźwięku kowadeł, pojawił się ogień wybuchu bomb i odgłosy karabinów.


Wojna na Ukrainie dotknęła naszych przyjaciół w Ivano-Frankiwsku i innych miastach tego pięknego kraju. Musimy pomóc przetrwać im ten ciężki czas, by pewnego dnia znowu spotkać się wspólne i móc tworzyć piękne rzeczy.

Przy współpracy projektu SLOT na Granicy, którego jestem koordynatorem zbieramy fundusze na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla ukraińskich kowali, ich rodzin i miasta Ivano-Frankiwsk.

Jesteśmy w stałym kontakcie z Olgą Polubotko organizatorką festiwalu Kowali, która przekazuje nam informację o aktualnych potrzebach.

Możecie pomóc wspierając

  • pomoc w transporcie
  • kontakt z innymi organizacjami pomocowymi z całego świata
  • finansowo

Przelew na konto

Nr konta:
31 1750 0012 0000 0000 3266 2258
Stowarzyszenie Lokalnych
Ośrodków Twórczych SLOT
ul. Kącka 12/1; 54-004 Wrocław
tytułem: „Darowizna na cele statutowe”

International transfer:
Nr konta (IBAN):
PL31 1750 0012 0000 0000 3266 2258
Bank: BGŻ BNP Paribas S.A.br> SWIFT (BIC): RCBWPLPW

fundacja@wykuciwogniu.org